Tyskland

2. Bundesliga tabell
2. Bundesliga er Tysklands nest øverste divisjon: 18 lag som møter hverandre…
- 9
- kommende kamper
- Neste kamp
- søn. 8. nov.
- Toppscorer
- Mohamed Ali Zoma (7)
Sesongoversikt
2. Bundesliga er Tysklands nest øverste divisjon: 18 lag som møter hverandre hjemme og borte over 34 runder, altså 306 kamper per sesong. Serien er kjent for store tradisjonsklubber, fulle arenaer og et felt der nesten alle kan slå alle.
Statistikk og tendenser
Sesong 2026/2027 · 96 kamper spilt
Kamper spilt
96
Mål per kamp
2,94
Over 2,5 mål
56,3 %
Begge lag scorer
55,2 %
Hjemmeseier
46,9 %
Uavgjort
27,1 %
Borteseier
26,0 %
Holdt nullen
25,5 %
Hjørnespark per kamp
11,04
Gule kort per kamp
4,28
Det er spilt 96 kamper i 2. Bundesliga i 2026/2027, med 2,94 mål i gjennomsnitt — et nivå som ligger nær det normale nivået. Over 2,5 mål har gått inn i 56,3 % av kampene.
Begge lag har scoret i 55,2 % av kampene, og i 25,5 % har minst ett lag holdt nullen. De to tallene henger sammen: flere kamper uten baklengsmål betyr færre kamper der begge lag kommer på tavlen.
Resultatene fordeler seg på 46,9 % hjemmeseirer, 27,1 % uavgjorte og 26,0 % borteseirer — altså en tydelig hjemmefordel.
Det blir i gjennomsnitt 11,04 hjørnespark per kamp og 4,28 gule kort per kamp.
Tallene er faktiske frekvenser for kampene som er spilt i sesongen. De beskriver hva som har skjedd — ikke hva som kommer til å skje.
Tabell
| # | Lag | K | S | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 10 | 9 | 1 | 0 | 23 | 8 | +15 | 28 | VVVUV | |
| 2 | 10 | 6 | 3 | 1 | 24 | 13 | +11 | 21 | VVTUU | |
| 3 | 10 | 5 | 4 | 1 | 25 | 14 | +11 | 19 | TVUVU | |
| 4 | 10 | 5 | 3 | 2 | 9 | 7 | +2 | 18 | VTVVU | |
| 5 | 10 | 5 | 2 | 3 | 21 | 13 | +8 | 17 | UVTVU | |
| 6 | 10 | 4 | 3 | 3 | 17 | 18 | -1 | 15 | TUTUU | |
| 7 | 10 | 4 | 2 | 4 | 16 | 15 | +1 | 14 | VVTVV | |
| 8 | 10 | 2 | 6 | 2 | 12 | 12 | 0 | 12 | TUUVU | |
| 9 | 11 | 3 | 3 | 5 | 13 | 19 | -6 | 12 | TVTVT | |
| 10 | 11 | 2 | 5 | 4 | 18 | 20 | -2 | 11 | UTUUT | |
| 11 | 11 | 3 | 2 | 6 | 16 | 18 | -2 | 11 | UTVTV | |
| 12 | 10 | 3 | 2 | 5 | 14 | 17 | -3 | 11 | TTVTU | |
| 13 | 10 | 3 | 2 | 5 | 8 | 11 | -3 | 11 | VUTTT | |
| 14 | 11 | 3 | 2 | 6 | 15 | 20 | -5 | 11 | VTTVU | |
| 15 | 10 | 3 | 2 | 5 | 10 | 16 | -6 | 11 | VTUTV | |
| 16 | 10 | 3 | 2 | 5 | 13 | 21 | -8 | 11 | VTVTT | |
| 17 | 10 | 2 | 3 | 5 | 9 | 19 | -10 | 9 | TUUTV | |
| 18 | 10 | 1 | 5 | 4 | 10 | 12 | -2 | 8 | TTVUT |
Toppscorere
| # | Spiller | Lag | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 7 | 1 | ||
| 2 | 7 | 1 | ||
| 3 | 7 | 1 | ||
| 4 | 6 | 0 | ||
| 5 | 5 | 7 | ||
| 6 | 5 | 5 |
Kamper
Om 2. Bundesliga
Serien spilles som en ren dobbeltserie, akkurat som Bundesliga over. De to beste rykker direkte opp. Nummer tre spiller to kamper mot laget på 16. plass i Bundesliga om en plass i øverste divisjon. I bunnen rykker de to siste direkte ned til 3. Liga, mens nummer 16 må spille kvalifisering mot nummer tre i 3. Liga.
Det som gjør serien spesiell, er klubbene. 2. Bundesliga har ofte flere store navn enn man venter av en nest øverste divisjon — klubber med lang historie i Bundesliga, store supporterskarer og arenaer som fylles hver helg. I 2025/26 vant Schalke 04 serien med 70 poeng, og denne sesongen spiller blant andre Hertha BSC, 1. FC Nürnberg og VfL Wolfsburg her.
Store navn er likevel ikke det samme som store favoritter. Budsjettforskjellene er mindre enn i Bundesliga, og en tradisjonsklubb med høye forventninger kan slite med å leve opp til dem. Mange sesonger avgjøres på noen få poeng.
Slik leser du sesongens statistikk
Avsnittet «Statistikk og tendenser» ovenfor viser antall spilte kamper, mål per kamp, hvor ofte det har gått over 2,5 mål, hvor ofte begge lag har scoret, og fordelingen mellom hjemmeseier, uavgjort og borteseier.
- Jevnt felt, færre klare kamper. Når lagene ligger tett, ender færre kamper som forventet. Sammenlign andelen uavgjorte og borteseire med det du er vant til fra toppligaene.
- Hjemmebanen teller. Mange av arenaene er store og fulle, og stemningen er en reell faktor — men se prosenten for akkurat denne sesongen.
- Målsnitt og BTTS forteller samme historie. Ligger andelen kamper der begge lag scorer høyt, og holdte nuller lavt, er det en serie der få forsvar stenger helt igjen.
Hva tallene betyr for å lese kampene i 2. Bundesliga
Serien følges tett i Tyskland, og det finnes mye informasjon om lagene. Det som kan gjøre en forskjell, er kjennskap til lagenes situasjon: trenerbytter, skader på nøkkelspillere og hvilke lag som har noe å spille for mot slutten av sesongen.
Når lagene er så jevne, er det ofte lettere å ha en mening om kampen blir åpen eller lukket enn om hvem som vinner. Analysene våre forklarer alltid hvorfor, og vurderingen bør holdes opp mot tallene ovenfor.
Pengespill hører til underholdning. I en serie der nesten alle kan slå alle, er usikkerheten stor i hver enkelt kamp.
Slik bruker du siden
- Tabellen har hjemme- og bortetall per lag. Følg med på plass 2, 3 og 16.
- Toppscorerlisten viser hvor målene kommer fra.
- Kampprogram og resultater finner du på kampsiden, og pågående kamper på livescore.
- Analysene våre ligger samlet under eksperttips.
- Serien over er Bundesliga, og cupen finner du på DFB-Pokal — alle serier under fotballigaer.
Begreper er forklart i ordlisten.
Ofte stilte spørsmål
Hvor mange lag rykker opp fra 2. Bundesliga?
To rykker direkte opp, og nummer tre spiller to kamper mot nummer 16 i Bundesliga om en tredje plass.
Hvem vant 2. Bundesliga i 2025/26?
Schalke 04 med 70 poeng.
Hvor mange kamper spilles i 2. Bundesliga?
306 per sesong: 18 lag som møter hverandre hjemme og borte over 34 runder.
Tabell
| # | Lag | K | S | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 10 | 9 | 1 | 0 | 23 | 8 | +15 | 28 | VVVUV | |
| 2 | 10 | 6 | 3 | 1 | 24 | 13 | +11 | 21 | VVTUU | |
| 3 | 10 | 5 | 4 | 1 | 25 | 14 | +11 | 19 | TVUVU | |
| 4 | 10 | 5 | 3 | 2 | 9 | 7 | +2 | 18 | VTVVU | |
| 5 | 10 | 5 | 2 | 3 | 21 | 13 | +8 | 17 | UVTVU | |
| 6 | 10 | 4 | 3 | 3 | 17 | 18 | -1 | 15 | TUTUU | |
| 7 | 10 | 4 | 2 | 4 | 16 | 15 | +1 | 14 | VVTVV | |
| 8 | 10 | 2 | 6 | 2 | 12 | 12 | 0 | 12 | TUUVU | |
| 9 | 11 | 3 | 3 | 5 | 13 | 19 | -6 | 12 | TVTVT | |
| 10 | 11 | 2 | 5 | 4 | 18 | 20 | -2 | 11 | UTUUT | |
| 11 | 11 | 3 | 2 | 6 | 16 | 18 | -2 | 11 | UTVTV | |
| 12 | 10 | 3 | 2 | 5 | 14 | 17 | -3 | 11 | TTVTU | |
| 13 | 10 | 3 | 2 | 5 | 8 | 11 | -3 | 11 | VUTTT | |
| 14 | 11 | 3 | 2 | 6 | 15 | 20 | -5 | 11 | VTTVU | |
| 15 | 10 | 3 | 2 | 5 | 10 | 16 | -6 | 11 | VTUTV | |
| 16 | 10 | 3 | 2 | 5 | 13 | 21 | -8 | 11 | VTVTT | |
| 17 | 10 | 2 | 3 | 5 | 9 | 19 | -10 | 9 | TUUTV | |
| 18 | 10 | 1 | 5 | 4 | 10 | 12 | -2 | 8 | TTVUT |
Kamper
Resultater
Toppscorere
| # | Spiller | Lag | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 7 | 1 | ||
| 2 | 7 | 1 | ||
| 3 | 7 | 1 | ||
| 4 | 6 | 0 | ||
| 5 | 5 | 7 | ||
| 6 | 5 | 5 | ||
| 7 | 5 | 3 | ||
| 8 | 5 | 2 | ||
| 9 | 5 | 1 | ||
| 10 | 5 | 1 | ||
| 11 | 5 | 1 | ||
| 12 | 5 | 0 | ||
| 13 | 5 | 0 | ||
| 14 | 4 | 3 | ||
| 15 | 4 | 1 | ||
| 16 | 4 | 1 | ||
| 17 | 4 | 1 | ||
| 18 | 4 | 0 | ||
| 19 | 4 | 0 | ||
| 20 | 3 | 5 | ||
| 21 | 3 | 3 | ||
| 22 | 3 | 2 | ||
| 23 | 3 | 2 | ||
| 24 | 3 | 1 | ||
| 25 | 3 | 1 |
