
Nations League tabell
Nations League er UEFAs landslagsturnering, og den skiller seg fra alt annet…
Sesongoversikt
Nations League er UEFAs landslagsturnering, og den skiller seg fra alt annet landslagsspill ved å være delt i divisjoner. Våre data for den pågående utgaven viser fire nivåer — League A, B, C og D — med grupper innenfor hvert nivå og 55 deltakende landslag.
Statistikk og tendenser
Sesong 2026/2027 · 104 kamper spilt
Kamper spilt
104
Mål per kamp
2,46
Over 2,5 mål
50,0 %
Begge lag scorer
46,2 %
Hjemmeseier
37,5 %
Uavgjort
26,9 %
Borteseier
35,6 %
Holdt nullen
33,7 %
Hjørnespark per kamp
8,58
Gule kort per kamp
4,18
Det er spilt 104 kamper i UEFA Nations League i 2026/2027, med 2,46 mål i gjennomsnitt — et nivå som ligger under det man ser i de fleste serier. Over 2,5 mål har gått inn i 50,0 % av kampene.
Begge lag har scoret i 46,2 % av kampene, og i 33,7 % har minst ett lag holdt nullen. De to tallene henger sammen: flere kamper uten baklengsmål betyr færre kamper der begge lag kommer på tavlen.
Resultatene fordeler seg på 37,5 % hjemmeseirer, 26,9 % uavgjorte og 35,6 % borteseirer — altså en hjemmefordel på normalt nivå.
Det blir i gjennomsnitt 8,58 hjørnespark per kamp og 4,18 gule kort per kamp.
Tallene er faktiske frekvenser for kampene som er spilt i sesongen. De beskriver hva som har skjedd — ikke hva som kommer til å skje.
Tabell
Group 1
Group 2
Group 3
Toppscorere
Kamper
Om Nations League og divisjonssystemet
Turneringen deler Europas landslag i fire nivåer. I den pågående utgaven (2026/2027) viser våre data trinnene League A, League B, League C og League D, med fire grupper innenfor hvert nivå og til sammen 55 landslag i tabellene.
Poenget med inndelingen er at lagene møter motstand på sitt eget nivå. Et lag i League D spiller mot andre lag i League D, ikke mot Europas beste. Det gjør turneringen jevnere kamp for kamp enn en tradisjonell kvalifisering, der de sterkeste og svakeste lagene havner i samme gruppe — og det er det enkeltvis viktigste å forstå før man leser statistikk herfra.
Konsekvensen er at et tall for hele turneringen blander sammen fire ulike turneringer. League A er Europas toppnasjoner mot hverandre; League D er de minste forbundene mot hverandre. Målsnitt, resultatfordeling og andelen holdte nuller ser forskjellige ut på de fire nivåene, og et samlet gjennomsnitt beskriver ingen av dem særlig godt.
Turneringen spilles i landslagspausene, spredt over sesongen, med opp- og nedrykk mellom nivåene fra utgave til utgave. At kampene ligger i korte samlinger betyr også at lagene ofte spiller to kamper innenfor noen dager med samme tropp.
Slik leser du tallene for den pågående utgaven
Avsnittet «Statistikk og tendenser» ovenfor viser frekvensene for utgaven som pågår: antall spilte kamper, mål per kamp, over 2,5 mål, begge lag scorer, resultatfordelingen, holdte nuller samt hjørnespark og gule kort per kamp. Utgavens navn står alltid øverst i avsnittet.
- Les kampantallet først. Siden turneringen bare spilles i landslagspauser, bygges utvalget opp langsomt. Tidlig i en utgave står få kamper bak hver prosent, og en enkelt runde kan flytte tallene merkbart.
- Resultatfordelingen kan se uvanlig ut. I en turnering der lagene møtes to ganger på samme nivå, og der hjemmebane betyr mindre enn i klubbfotball, kan andelen borteseiere ligge høyere enn man er vant til fra serietabeller. Med et lite utvalg er det ofte nettopp et lite utvalg — ikke et mønster.
- Sammenlign ikke direkte med en liga. Nations League-tall og Eliteserien-tall måler ulike ting: det ene er landslag på fire nivåer i korte samlinger, det andre klubblag i en sammenhengende serie.
Hva tallene betyr for å lese kampene
Den praktiske vanskeligheten med landslagsfotball er at underlaget er tynt. Lagene spiller få kamper, troppene samles i noen dager, og frafall og skader blir kjent sent. Det gjør statistikk fra turneringen mindre anvendelig enn tilsvarende tall fra en serie der lagene spiller hver uke.
Der divisjonssystemet derimot hjelper, er i forståelsen av en enkeltkamp. Et lag som nylig er rykket opp et nivå møter tydelig sterkere motstand enn det gjorde i forrige utgave, og et lag som er rykket ned møter svakere — mens den historiske statistikken deres er samlet under de gamle forutsetningene. Det er en av få situasjoner i fotball der man vet at historikken beskriver en annen sammenheng enn den kommende kampen.
Analysene våre forklarer alltid resonnementet, og det er den delen som er verdt å lese når underlaget er tynt. Les avsnittet med tallene ovenfor, men vær klar over at et samlet turneringsgjennomsnitt sier lite om en kamp på et bestemt nivå.
Pengespill hører til underholdning, ikke til inntekt. Landslagsfotball i en kort samling er blant det vanskeligste å vurdere.
Slik bruker du siden
- Tabellen øverst viser den pågående utgaven. Merk hvilket nivå og hvilken gruppe et lag hører til — lag på ulike nivåer er ikke sammenlignbare.
- Toppscorerlisten viser turneringens målscorere på tvers av nivåene.
- Kampprogram og resultater ligger på kampsiden.
- Pågående kamper følger du på livescore.
- Analysene våre ligger under eksperttips.
- Tipsternes historikk i rangeringen.
- Klubbfotballen finner du under fotballigaer — blant andre Eliteserien og Premier League. Den avsluttede sluttrunden er oppsummert på VM.
Begreper er forklart i ordlisten.
Ofte stilte spørsmål
Hvordan er Nations League delt inn?
I fire nivåer. For den pågående utgaven viser våre data League A, League B, League C og League D, med fire grupper i hvert nivå og 55 landslag totalt.
Kan jeg sammenligne tabellene mellom nivåene?
Nei. Lagene møter motstand på sitt eget nivå, så poeng i League D og poeng i League A er ikke samme prestasjon.
Hvorfor beveger tallene seg så mye?
Fordi turneringen bare spilles i landslagspauser. Utvalget bygges opp langsomt, og tidlig i en utgave kan en enkelt runde flytte prosentene merkbart.
Kamper
Resultater
Toppscorere
| # | Spiller | Lag | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 6 | 1 | ||
| 2 | 4 | 2 | ||
| 3 | 4 | 1 | ||
| 4 | 4 | 1 | ||
| 5 | 4 | 0 | ||
| 6 | 4 | 0 | ||
| 7 | 3 | 2 | ||
| 8 | 3 | 1 | ||
| 9 | 3 | 1 | ||
| 10 | 3 | 1 | ||
| 11 | 3 | 1 | ||
| 12 | 3 | 1 | ||
| 13 | 3 | 1 | ||
| 14 | 3 | 0 | ||
| 15 | 3 | 0 | ||
| 16 | 3 | 0 | ||
| 17 | 3 | 0 | ||
| 18 | 2 | 3 | ||
| 19 | 2 | 2 | ||
| 20 | 2 | 1 | ||
| 21 | 2 | 1 | ||
| 22 | 2 | 1 | ||
| 23 | 2 | 1 | ||
| 24 | 2 | 1 | ||
| 25 | 2 | 1 |



