Internasjonalt

Verdensmesterskap tabell
Verdensmesterskapet i fotball
- Toppscorer
- Kylian Mbappé (10)
Sesongoversikt
VM 2026 er ferdigspilt, og det ble en sluttrunde Norge kommer til å snakke om lenge: Norge slo Brasil 2-1 i åttedelsfinalen og tok seg til kvartfinale, der England vant 2-1. Erling Haaland endte som en av turneringens mestscorende med 7 mål.
Statistikk og tendenser
Sesong 2026 · 104 kamper spilt
Kamper spilt
104
Mål per kamp
2,96
Over 2,5 mål
55,8 %
Begge lag scorer
54,8 %
Hjemmeseier
48,1 %
Uavgjort
23,1 %
Borteseier
28,9 %
Holdt nullen
26,4 %
Hjørnespark per kamp
9,09
Gule kort per kamp
2,87
Det er spilt 104 kamper i World Cup i 2026, med 2,96 mål i gjennomsnitt — et nivå som ligger nær det normale nivået. Over 2,5 mål har gått inn i 55,8 % av kampene.
Begge lag har scoret i 54,8 % av kampene, og i 26,4 % har minst ett lag holdt nullen. De to tallene henger sammen: flere kamper uten baklengsmål betyr færre kamper der begge lag kommer på tavlen.
Resultatene fordeler seg på 48,1 % hjemmeseirer, 23,1 % uavgjorte og 28,9 % borteseirer — altså en tydelig hjemmefordel.
Det blir i gjennomsnitt 9,09 hjørnespark per kamp og 2,87 gule kort per kamp.
Tallene er faktiske frekvenser for kampene som er spilt i sesongen. De beskriver hva som har skjedd — ikke hva som kommer til å skje.
Tabell
Group A
| # | Lag | K | S | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 9 | TVVVV | |
| 2 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 4 | TVUT | |
| 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | -1 | 3 | TTV | |
| 4 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | TUT |
Group B
| # | Lag | K | S | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 7 | TUVVV | |
| 2 | 3 | 1 | 1 | 1 | 8 | 3 | +5 | 4 | TVTVU | |
| 3 | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 6 | -1 | 4 | TVTU | |
| 4 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 10 | -8 | 1 | TTU |
Group C
Group D
Group E
| # | Lag | K | S | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 4 | +6 | 6 | UTVV | |
| 2 | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 6 | TVTV | |
| 3 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | TVUT | |
| 4 | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 9 | -8 | 1 | TUT |
Group F
Group G
| # | Lag | K | S | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 2 | +4 | 5 | TVVVU | |
| 2 | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 3 | +2 | 5 | TUUVU | |
| 3 | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 | UUU | |
| 4 | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 10 | -6 | 1 | TTU |
Group H
| # | Lag | K | S | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | +5 | 7 | VVVVV | |
| 2 | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | TUUU | |
| 3 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 2 | TUU | |
| 4 | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 5 | -4 | 2 | UTU |
Group I
Group J
Group K
| # | Lag | K | S | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | UVUVV | |
| 2 | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 1 | +5 | 5 | TVUVU | |
| 3 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 4 | TVTU | |
| 4 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 11 | -9 | 0 | TTT |
Toppscorere
Kamper
Ingen resultater
Norges VM 2026
Norge spilte fem kamper og vant tre av dem. Veien gjennom turneringen, hentet fra kampdatabasen bak siden:
- Irak 1-4 Norge (16. juni, gruppespill)
- Norge 3-2 Senegal (23. juni, gruppespill)
- Norge 1-4 Frankrike (26. juni, gruppespill)
- Elfenbenskysten 1-2 Norge (30. juni, Round of 32)
- Brasil 1-2 Norge (5. juli, åttedelsfinale)
- Norge 1-2 England (11. juli, kvartfinale)
Gruppespillet endte med to seiere og ett tap, 8-7 i målforskjell. Deretter kom to knockoutseiere på rad — den andre mot Brasil — før England avsluttet turneringen i kvartfinalen.
To ting er verdt å merke seg ved tallene. Norge scoret åtte mål på tre gruppekamper, men slapp inn sju, og 1-4-tapet mot Frankrike står som den klart tyngste kampen. Likevel var det de to knockoutkampene som definerte turneringen: begge ble vunnet 2-1 på bortebane mot lag som var ansett som sterkere. Det er en påminnelse om hvor lite et gruppespill forteller om hva et lag klarer i en enkeltkamp.
Slik endte turneringen
Sluttrunden ble spilt 11. juni til 19. juli 2026 med USA, Mexico og Canada som vertsnasjoner, og omfattet 104 kamper.
Finalen mellom Spania og Argentina endte 1-0 etter ekstraomganger. Dagen før hadde England slått Frankrike 6-4 i bronsefinalen — sluttspillets klart mest målrike oppgjør.
Semifinaler
- Argentina 2-1 England (15. juli)
- Spania 2-0 Frankrike (14. juli)
Kvartfinaler
- Argentina 3-1 Sveits etter ekstraomganger (12. juli)
- England 2-1 Norge (11. juli)
- Spania 2-1 Belgia (10. juli)
- Frankrike 2-0 Marokko (9. juli)
Spania slapp ikke inn et mål på de tre gruppekampene og vant turneringen uten å tape en kamp.
Mestscorende i VM 2026
- Kylian Mbappé (Frankrike) — 10 mål
- Lionel Messi (Argentina) — 8 mål
- Jude Bellingham (England) — 7 mål
- Erling Haaland (Norge) — 7 mål
- Ousmane Dembélé (Frankrike) — 6 mål
- Harry Kane (England) — 6 mål
Haaland på 7 mål i fem kamper er et høyt snitt for en sluttrunde, og at han havnet på delt tredjeplass med et lag som gikk ut i kvartfinalen sier noe om hvor mye av produksjonen som gikk gjennom ham.
Formatet som ble brukt for første gang
VM 2026 var den første sluttrunden med 48 lag i stedet for 32. Feltet ble delt i 12 grupper med fire lag, noe som ga 72 gruppekamper, og deretter fulgte et sluttspill som startet med en Round of 32 — et helt nytt trinn.
Regnestykket stemmer i våre egne 104 kamper minus 72 gruppekamper gir 32 sluttspillkamper, altså Round of 32 (16), åttedelsfinaler (8), kvartfinaler (4), semifinaler (2), bronsefinale (1) og finale (1).
Det utvidede formatet er også en del av forklaringen på Norges turnering: med 32 av 48 lag videre var to seiere i gruppespillet nok med god margin, og sluttspillet ga to ekstra kamper å vinne før kvartfinalen.
Hva tallene fra turneringen viser
Avsnittet «Statistikk og tendenser» ovenfor viser de samlede frekvensene for alle 104 kampene: mål per kamp, hvor ofte det gikk over 2,5 mål, hvor ofte begge lag scoret, resultatfordelingen og hvor ofte minst ett lag holdt nullen.
- «Hjemmeseier» betyr ikke hjemmebane. I en sluttrunde er bare vertsnasjonene på hjemmebane. Prosenten for det først nevnte laget gjenspeiler derfor først og fremst at seedede lag oftere står som hjemmelag i programmet. Det er den vanligste feillesningen av sluttrundestatistikk.
- Gruppespill og sluttspill er to forskjellige turneringer. Av de seks kampene fra kvartfinale og framover ble to avgjort etter ekstraomganger og fire endte med ett måls forskjell — bronsefinalens ti mål var unntaket.
- Utvalget per lag er lite. Norge spilte fem kamper. Lagstatistikk fra en sluttrunde er et svakt grunnlag for å vurdere et landslag generelt.
Tallene er faktiske frekvenser for en avsluttet turnering. De beskriver hva som skjedde i 2026, og er ikke et grunnlag for å forutsi neste sluttrunde med et annet felt.
Hvor fotballen er nå
- Dagens og kommende kamper ligger på kampsiden.
- Pågående kamper følger du på livescore.
- Seriene vi dekker ligger under fotballigaer — blant andre Eliteserien, Premier League og Nations League.
- Analysene våre ligger under eksperttips.
- Tipsternes historikk i rangeringen.
Begrepene bak tallene er forklart i ordlisten.
Ofte stilte spørsmål om VM 2026
Hvor langt gikk Norge?
Til kvartfinalen. Norge slo Elfenbenskysten 2-1 i Round of 32 og Brasil 2-1 i åttedelsfinalen, før England vant 2-1 i kvartfinalen 11. juli.
Hvem vant VM 2026?
Spania, etter 1-0 mot Argentina i finalen 19. juli 2026 etter ekstraomganger.
Hvor mange mål scoret Haaland?
7 mål, delt tredjeplass på turneringens scoringsliste bak Kylian Mbappé (10) og Lionel Messi (8).
Hvor mange lag og kamper var med?
48 lag i 12 grupper og 104 kamper i alt: 72 i gruppespillet og 32 i sluttspillet, som for første gang startet med en Round of 32.
Tabell
| # | Lag | K | S | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 9 | TVVVV | |
| 2 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 4 | TVUT | |
| 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 3 | -1 | 3 | TTV | |
| 4 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | TUT |
Resultater
Toppscorere
| # | Spiller | Lag | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 10 | 4 | ||
| 2 | 8 | 4 | ||
| 3 | 7 | 1 | ||
| 4 | 7 | 0 | ||
| 5 | 6 | 2 | ||
| 6 | 6 | 1 | ||
| 7 | 5 | 1 | ||
| 8 | 4 | 1 | ||
| 9 | 4 | 1 | ||
| 10 | 4 | 1 | ||
| 11 | 3 | 3 | ||
| 12 | 3 | 2 | ||
| 13 | 3 | 2 | ||
| 14 | 3 | 1 | ||
| 15 | 3 | 1 | ||
| 16 | 3 | 1 | ||
| 17 | 3 | 1 | ||
| 18 | 3 | 1 | ||
| 19 | 3 | 0 | ||
| 20 | 3 | 0 | ||
| 21 | 3 | 0 | ||
| 22 | 3 | 0 | ||
| 23 | 3 | 0 | ||
| 24 | 3 | 0 | ||
| 25 | 3 | 0 |
