England

Championship tabell
Championship er Englands nest øverste divisjon, og for mange nordmenn den mest…
- 12
- kommende kamper
- Neste kamp
- lør. 21. nov.
- Toppscorer
- Will Lankshear (13)
Sesongoversikt
Championship er Englands nest øverste divisjon, og for mange nordmenn den mest underholdende serien i engelsk fotball: 24 lag og 46 runder, altså 552 kamper i serien. Det er flere kamper enn i noen av de store europeiske toppligaene, og kampen om Premier League-plassene varer helt til mai.
Statistikk og tendenser
Sesong 2026/2027 · 180 kamper spilt
Kamper spilt
180
Mål per kamp
2,96
Over 2,5 mål
62,2 %
Begge lag scorer
62,2 %
Hjemmeseier
43,3 %
Uavgjort
25,6 %
Borteseier
31,1 %
Holdt nullen
21,9 %
Hjørnespark per kamp
10,36
Gule kort per kamp
3,90
Det er spilt 180 kamper i Championship i 2026/2027, med 2,96 mål i gjennomsnitt — et nivå som ligger nær det normale nivået. Over 2,5 mål har gått inn i 62,2 % av kampene.
Begge lag har scoret i 62,2 % av kampene, og i 21,9 % har minst ett lag holdt nullen. De to tallene henger sammen: flere kamper uten baklengsmål betyr færre kamper der begge lag kommer på tavlen.
Resultatene fordeler seg på 43,3 % hjemmeseirer, 25,6 % uavgjorte og 31,1 % borteseirer — altså en hjemmefordel på normalt nivå.
Det blir i gjennomsnitt 10,36 hjørnespark per kamp og 3,90 gule kort per kamp.
Tallene er faktiske frekvenser for kampene som er spilt i sesongen. De beskriver hva som har skjedd — ikke hva som kommer til å skje.
Tabell
| # | Lag | K | S | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 14 | 8 | 4 | 2 | 30 | 19 | +11 | 28 | UTVVU | |
| 2 | 14 | 8 | 3 | 3 | 25 | 17 | +8 | 27 | UVVVU | |
| 3 | 14 | 7 | 5 | 2 | 26 | 13 | +13 | 26 | VVVTV | |
| 4 | 14 | 8 | 2 | 4 | 22 | 17 | +5 | 26 | VVVUV | |
| 5 | 14 | 8 | 2 | 4 | 21 | 16 | +5 | 26 | TTVTT | |
| 6 | 14 | 7 | 4 | 3 | 20 | 15 | +5 | 25 | VUVUV | |
| 7 | 14 | 8 | 4 | 2 | 29 | 14 | +15 | 24 | TUVVU | |
| 8 | 14 | 6 | 5 | 3 | 36 | 21 | +15 | 23 | TUTTV | |
| 9 | 14 | 6 | 4 | 4 | 20 | 17 | +3 | 22 | TVVUV | |
| 10 | 14 | 6 | 4 | 4 | 19 | 16 | +3 | 22 | TVUVU | |
| 11 | 14 | 5 | 6 | 3 | 22 | 17 | +5 | 21 | VUTVT | |
| 12 | 14 | 6 | 0 | 8 | 27 | 24 | +3 | 18 | VVVVT | |
| 13 | 14 | 5 | 3 | 6 | 23 | 24 | -1 | 18 | TTVTU | |
| 14 | 14 | 5 | 3 | 6 | 20 | 22 | -2 | 18 | VTTVT | |
| 15 | 14 | 5 | 3 | 6 | 16 | 19 | -3 | 18 | TTVUT | |
| 16 | 14 | 4 | 5 | 5 | 17 | 19 | -2 | 17 | UVTTV | |
| 17 | 15 | 5 | 2 | 8 | 20 | 29 | -9 | 17 | TVTTU | |
| 18 | 14 | 3 | 6 | 5 | 22 | 23 | -1 | 15 | VUTVU | |
| 19 | 14 | 4 | 3 | 7 | 14 | 24 | -10 | 15 | TTTVU | |
| 20 | 14 | 4 | 2 | 8 | 13 | 23 | -10 | 14 | UVTTV | |
| 21 | 14 | 3 | 5 | 6 | 11 | 22 | -11 | 14 | VTTTT | |
| 22 | 14 | 1 | 7 | 6 | 18 | 26 | -8 | 10 | TUUTT | |
| 23 | 15 | 2 | 4 | 9 | 14 | 30 | -16 | 10 | VTTUT | |
| 24 | 14 | 1 | 2 | 11 | 12 | 30 | -18 | 5 | VTTUT |
Toppscorere
| # | Spiller | Lag | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 13 | 0 | ||
| 2 | 9 | 3 | ||
| 3 | 9 | 1 | ||
| 4 | 7 | 7 | ||
| 5 | 7 | 0 | ||
| 6 | 6 | 3 |
Kamper
Om Championship
Hvert lag møter de 23 andre hjemme og borte, fra august til mai. De to beste rykker direkte opp i Premier League. Lagene på 3. til 6. plass spiller sluttspill — semifinaler over to kamper og finale på Wembley — om den siste plassen. I bunnen rykker de tre siste ned til League One.
Det som skiller serien ut, er antallet kamper. 46 runder betyr kamper både i helgene og midt i uka, og i perioder spilles det tre kamper på åtte dager. Bredden i troppen betyr derfor mer enn i de fleste serier: et lag som ser sterkt ut i august, kan være slitent i mars hvis de bærende spillerne har spilt alt.
Serien preges også av fallskjermpenger — utbetalinger til klubber som har rykket ned fra Premier League, som gir dem et økonomisk forsprang i noen sesonger. Det forklarer hvorfor nedrykkede klubber ofte er med i toppen igjen, men det er ingen garanti. I 2025/26 vant Coventry City serien med 95 poeng, foran Ipswich Town med 84.
Slik leser du sesongens statistikk
Avsnittet «Statistikk og tendenser» ovenfor viser antall spilte kamper, mål per kamp, hvor ofte det har gått over 2,5 mål, hvor ofte begge lag har scoret, og fordelingen mellom hjemmeseier, uavgjort og borteseier.
- Et bredt og jevnt felt. Med 24 lag og mindre avstand mellom topp og bunn enn i Premier League er det færre kamper med en klar favoritt, og det trekker gjerne andelen uavgjorte opp.
- Formen følger programmet. Når det er kamp hver tredje dag, roterer mange klubber. Et tap på en tirsdag med et svekket lag sier ikke nødvendigvis noe om formen.
- Tabellen bruker tid på å sette seg. Etter ti runder gjenstår 36. Avstanden mellom sluttspillplassene og midten av tabellen er ofte liten langt ut på våren, så mange lag har noe å spille for.
Hva tallene betyr for å lese kampene i Championship
Championship følges tett, og det finnes mye informasjon om lagene. Kjennskap til laguttak og skader betyr likevel mer enn overordnede trender, fordi rotasjonen er så stor. En kamp midt i en uke med tre kamper er en annen oppgave enn en kamp etter en landslagspause.
Analysene våre forklarer alltid hvorfor, og vurderingen bør holdes opp mot tallene ovenfor og lagenes kampprogram.
Pengespill hører til underholdning. I en serie med mange jevne kamper skjer det mest sannsynlige utfallet langt fra alltid.
Slik bruker du siden
- Tabellen har hjemme- og bortetall per lag. Følg med på strekene ved plass 2, 6 og 21.
- Toppscorerlisten viser hvor målene kommer fra.
- Kampprogram og resultater finner du på kampsiden, og pågående kamper på livescore.
- Analysene våre ligger samlet under eksperttips.
- Serien over er Premier League, og serien under er League One — alle serier under fotballigaer.
Begreper er forklart i ordlisten.
Ofte stilte spørsmål
Hvor mange lag rykker opp fra Championship?
Tre. De to beste rykker direkte opp i Premier League, og vinneren av sluttspillet mellom lagene på 3. til 6. plass tar den siste plassen.
Hvem vant Championship i 2025/26?
Coventry City med 95 poeng, foran Ipswich Town med 84.
Hvor mange kamper spilles i Championship?
552 i serien: 24 lag som møter hverandre hjemme og borte over 46 runder. I tillegg kommer sluttspillkampene.
Hvorfor er formen vanskelig å lese i Championship?
Fordi programmet er så tett. Klubbene roterer ofte, og et resultat sier mindre om lagets nivå hvis det ikke var det sterkeste laget som spilte.
Tabell
| # | Lag | K | S | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 14 | 8 | 4 | 2 | 30 | 19 | +11 | 28 | UTVVU | |
| 2 | 14 | 8 | 3 | 3 | 25 | 17 | +8 | 27 | UVVVU | |
| 3 | 14 | 7 | 5 | 2 | 26 | 13 | +13 | 26 | VVVTV | |
| 4 | 14 | 8 | 2 | 4 | 22 | 17 | +5 | 26 | VVVUV | |
| 5 | 14 | 8 | 2 | 4 | 21 | 16 | +5 | 26 | TTVTT | |
| 6 | 14 | 7 | 4 | 3 | 20 | 15 | +5 | 25 | VUVUV | |
| 7 | 14 | 8 | 4 | 2 | 29 | 14 | +15 | 24 | TUVVU | |
| 8 | 14 | 6 | 5 | 3 | 36 | 21 | +15 | 23 | TUTTV | |
| 9 | 14 | 6 | 4 | 4 | 20 | 17 | +3 | 22 | TVVUV | |
| 10 | 14 | 6 | 4 | 4 | 19 | 16 | +3 | 22 | TVUVU | |
| 11 | 14 | 5 | 6 | 3 | 22 | 17 | +5 | 21 | VUTVT | |
| 12 | 14 | 6 | 0 | 8 | 27 | 24 | +3 | 18 | VVVVT | |
| 13 | 14 | 5 | 3 | 6 | 23 | 24 | -1 | 18 | TTVTU | |
| 14 | 14 | 5 | 3 | 6 | 20 | 22 | -2 | 18 | VTTVT | |
| 15 | 14 | 5 | 3 | 6 | 16 | 19 | -3 | 18 | TTVUT | |
| 16 | 14 | 4 | 5 | 5 | 17 | 19 | -2 | 17 | UVTTV | |
| 17 | 15 | 5 | 2 | 8 | 20 | 29 | -9 | 17 | TVTTU | |
| 18 | 14 | 3 | 6 | 5 | 22 | 23 | -1 | 15 | VUTVU | |
| 19 | 14 | 4 | 3 | 7 | 14 | 24 | -10 | 15 | TTTVU | |
| 20 | 14 | 4 | 2 | 8 | 13 | 23 | -10 | 14 | UVTTV | |
| 21 | 14 | 3 | 5 | 6 | 11 | 22 | -11 | 14 | VTTTT | |
| 22 | 14 | 1 | 7 | 6 | 18 | 26 | -8 | 10 | TUUTT | |
| 23 | 15 | 2 | 4 | 9 | 14 | 30 | -16 | 10 | VTTUT | |
| 24 | 14 | 1 | 2 | 11 | 12 | 30 | -18 | 5 | VTTUT |
Kamper
Resultater
Toppscorere
| # | Spiller | Lag | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 13 | 0 | ||
| 2 | 9 | 3 | ||
| 3 | 9 | 1 | ||
| 4 | 7 | 7 | ||
| 5 | 7 | 0 | ||
| 6 | 6 | 3 | ||
| 7 | 6 | 1 | ||
| 8 | 6 | 0 | ||
| 9 | 5 | 4 | ||
| 10 | 5 | 3 | ||
| 11 | 5 | 2 | ||
| 12 | 5 | 1 | ||
| 13 | 5 | 0 | ||
| 14 | 5 | 0 | ||
| 15 | 5 | 0 | ||
| 16 | 4 | 3 | ||
| 17 | 4 | 2 | ||
| 18 | 4 | 2 | ||
| 19 | 4 | 2 | ||
| 20 | 4 | 2 | ||
| 21 | 4 | 1 | ||
| 22 | 4 | 1 | ||
| 23 | 4 | 1 | ||
| 24 | 4 | 1 | ||
| 25 | 4 | 1 |
