England

League One tabell
League One er Englands tredje øverste divisjon: 24 lag og 46 runder, altså 552…
- 24
- kommende kamper
- Neste kamp
- lør. 14. nov.
- Toppscorer
- A. Collins (13)
Sesongoversikt
League One er Englands tredje øverste divisjon: 24 lag og 46 runder, altså 552 kamper i serien. Divisjonen er full av klubber med lang historie og store arenaer, og forrige sesong vant Lincoln City med hele 103 poeng, tolv foran Cardiff City.
Statistikk og tendenser
Sesong 2026/2027 · 158 kamper spilt
Kamper spilt
158
Mål per kamp
2,79
Over 2,5 mål
52,5 %
Begge lag scorer
57,0 %
Hjemmeseier
41,8 %
Uavgjort
29,8 %
Borteseier
28,5 %
Holdt nullen
25,6 %
Hjørnespark per kamp
11,29
Gule kort per kamp
3,81
Det er spilt 158 kamper i League One i 2026/2027, med 2,79 mål i gjennomsnitt — et nivå som ligger nær det normale nivået. Over 2,5 mål har gått inn i 52,5 % av kampene.
Begge lag har scoret i 57,0 % av kampene, og i 25,6 % har minst ett lag holdt nullen. De to tallene henger sammen: flere kamper uten baklengsmål betyr færre kamper der begge lag kommer på tavlen.
Resultatene fordeler seg på 41,8 % hjemmeseirer, 29,8 % uavgjorte og 28,5 % borteseirer — altså en hjemmefordel på normalt nivå.
Det blir i gjennomsnitt 11,29 hjørnespark per kamp og 3,81 gule kort per kamp.
Tallene er faktiske frekvenser for kampene som er spilt i sesongen. De beskriver hva som har skjedd — ikke hva som kommer til å skje.
Tabell
| # | Lag | K | S | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 14 | 8 | 5 | 1 | 28 | 12 | +16 | 29 | UVVVV | |
| 2 | 14 | 8 | 2 | 4 | 26 | 14 | +12 | 26 | VTUVV | |
| 3 | 13 | 7 | 5 | 1 | 22 | 11 | +11 | 26 | VUVUV | |
| 4 | 14 | 7 | 3 | 4 | 27 | 21 | +6 | 24 | UVVVV | |
| 5 | 14 | 7 | 2 | 5 | 21 | 19 | +2 | 23 | UVTTV | |
| 6 | 14 | 6 | 4 | 4 | 25 | 15 | +10 | 22 | TUVVT | |
| 7 | 13 | 6 | 4 | 3 | 10 | 8 | +2 | 22 | TUUVU | |
| 8 | 14 | 5 | 6 | 3 | 21 | 21 | 0 | 21 | TUTUV | |
| 9 | 13 | 5 | 5 | 3 | 22 | 14 | +8 | 20 | UUTTV | |
| 10 | 13 | 5 | 4 | 4 | 22 | 19 | +3 | 19 | UVTVV | |
| 11 | 13 | 5 | 4 | 4 | 20 | 18 | +2 | 19 | UTVVU | |
| 12 | 13 | 4 | 6 | 3 | 22 | 20 | +2 | 18 | VVVTV | |
| 13 | 13 | 4 | 6 | 3 | 21 | 23 | -2 | 18 | VUUVT | |
| 14 | 13 | 5 | 2 | 6 | 19 | 14 | +5 | 17 | VTTVU | |
| 15 | 14 | 4 | 5 | 5 | 18 | 21 | -3 | 17 | TVUUT | |
| 16 | 12 | 4 | 4 | 4 | 17 | 13 | +4 | 16 | UTVTV | |
| 17 | 12 | 3 | 5 | 4 | 13 | 14 | -1 | 14 | VUVTT | |
| 18 | 13 | 3 | 4 | 6 | 9 | 21 | -12 | 13 | TUTTT | |
| 19 | 12 | 3 | 3 | 6 | 17 | 21 | -4 | 12 | UTVTT | |
| 20 | 13 | 3 | 3 | 7 | 14 | 22 | -8 | 12 | TTVTT | |
| 21 | 14 | 3 | 2 | 9 | 11 | 22 | -11 | 11 | UVTTT | |
| 22 | 13 | 2 | 4 | 7 | 11 | 23 | -12 | 10 | TUTUV | |
| 23 | 12 | 2 | 3 | 7 | 12 | 22 | -10 | 9 | UTTTT | |
| 24 | 13 | 2 | 3 | 8 | 13 | 33 | -20 | 9 | TTUTT |
Toppscorere
| # | Spiller | Lag | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 13 | 3 | ||
| 2 | 10 | 2 | ||
| 3 | 9 | 1 | ||
| 4 | 8 | 0 | ||
| 5 | 7 | 6 | ||
| 6 | 7 | 2 |
Kamper
Om League One
Hvert lag møter de 23 andre hjemme og borte fra august til mai. De to beste rykker direkte opp i Championship. Lagene på 3. til 6. plass spiller sluttspill — semifinaler over to kamper og finale på Wembley — om den siste plassen. I bunnen rykker fire lag ned til League Two.
Som i Championship er det antallet kamper som preger divisjonen. 46 runder med kamper både i helgene og midt i uka gjør bredden i troppen viktig, og et lag som starter sterkt, kan falle tilbake i løpet av vinteren. Nedrykkede klubber fra Championship har dessuten ofte større budsjetter enn resten.
Forrige sesong var et eksempel på en klubb som løp fra resten. Lincoln City tok 103 poeng, Cardiff City 91, og det var hele 14 poeng ned til Stockport County på tredjeplass. Northampton Town endte sist med 35 poeng.
Slik leser du sesongens statistikk
Avsnittet «Statistikk og tendenser» ovenfor viser antall spilte kamper, mål per kamp, hvor ofte det har gått over 2,5 mål, hvor ofte begge lag har scoret, og fordelingen mellom hjemmeseier, uavgjort og borteseier.
- Formen følger programmet. Når det er kamp hver tredje dag, roterer mange klubber, og et enkelt resultat sier mindre om nivået.
- Hjemmebanen betyr noe. Mange av klubbene har et stort og trofast publikum. Se prosenten for den aktuelle sesongen.
- Tabellen setter seg sent. Med 46 runder er veien lang, og plassene 3 til 10 ligger ofte tett langt ut på våren.
Hva tallene betyr for å lese kampene i League One
Engelsk fotball følges tett i Norge, men League One får likevel mindre oppmerksomhet enn divisjonene over. Laguttak og skader betyr mye i en divisjon med så tett program, og den informasjonen kommer ofte sent.
Analysene våre forklarer alltid hvorfor. Pengespill hører til underholdning, og i en divisjon med mange jevne kamper er det mest sannsynlige utfallet langt fra sikkert.
Slik bruker du siden
- Tabellen har hjemme- og bortetall per lag. Følg med på strekene ved plass 2, 6 og 20.
- Toppscorerlisten viser hvor målene kommer fra.
- Kampprogram og resultater finner du på kampsiden, og pågående kamper på livescore.
- Analysene våre ligger samlet under eksperttips.
- Divisjonen over er Championship, og divisjonen under er League Two — alle serier under fotballigaer.
Begreper er forklart i ordlisten.
Ofte stilte spørsmål
Hvem vant League One i 2025/26?
Lincoln City med 103 poeng, foran Cardiff City med 91 og Stockport County med 77.
Hvor mange lag rykker opp fra League One?
Tre. De to beste rykker direkte opp i Championship, og vinneren av sluttspillet mellom lagene på 3. til 6. plass tar den siste plassen.
Hvor mange lag rykker ned fra League One?
Fire lag rykker ned til League Two.
Tabell
| # | Lag | K | S | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 14 | 8 | 5 | 1 | 28 | 12 | +16 | 29 | UVVVV | |
| 2 | 14 | 8 | 2 | 4 | 26 | 14 | +12 | 26 | VTUVV | |
| 3 | 13 | 7 | 5 | 1 | 22 | 11 | +11 | 26 | VUVUV | |
| 4 | 14 | 7 | 3 | 4 | 27 | 21 | +6 | 24 | UVVVV | |
| 5 | 14 | 7 | 2 | 5 | 21 | 19 | +2 | 23 | UVTTV | |
| 6 | 14 | 6 | 4 | 4 | 25 | 15 | +10 | 22 | TUVVT | |
| 7 | 13 | 6 | 4 | 3 | 10 | 8 | +2 | 22 | TUUVU | |
| 8 | 14 | 5 | 6 | 3 | 21 | 21 | 0 | 21 | TUTUV | |
| 9 | 13 | 5 | 5 | 3 | 22 | 14 | +8 | 20 | UUTTV | |
| 10 | 13 | 5 | 4 | 4 | 22 | 19 | +3 | 19 | UVTVV | |
| 11 | 13 | 5 | 4 | 4 | 20 | 18 | +2 | 19 | UTVVU | |
| 12 | 13 | 4 | 6 | 3 | 22 | 20 | +2 | 18 | VVVTV | |
| 13 | 13 | 4 | 6 | 3 | 21 | 23 | -2 | 18 | VUUVT | |
| 14 | 13 | 5 | 2 | 6 | 19 | 14 | +5 | 17 | VTTVU | |
| 15 | 14 | 4 | 5 | 5 | 18 | 21 | -3 | 17 | TVUUT | |
| 16 | 12 | 4 | 4 | 4 | 17 | 13 | +4 | 16 | UTVTV | |
| 17 | 12 | 3 | 5 | 4 | 13 | 14 | -1 | 14 | VUVTT | |
| 18 | 13 | 3 | 4 | 6 | 9 | 21 | -12 | 13 | TUTTT | |
| 19 | 12 | 3 | 3 | 6 | 17 | 21 | -4 | 12 | UTVTT | |
| 20 | 13 | 3 | 3 | 7 | 14 | 22 | -8 | 12 | TTVTT | |
| 21 | 14 | 3 | 2 | 9 | 11 | 22 | -11 | 11 | UVTTT | |
| 22 | 13 | 2 | 4 | 7 | 11 | 23 | -12 | 10 | TUTUV | |
| 23 | 12 | 2 | 3 | 7 | 12 | 22 | -10 | 9 | UTTTT | |
| 24 | 13 | 2 | 3 | 8 | 13 | 33 | -20 | 9 | TTUTT |
Kamper
Resultater
Toppscorere
| # | Spiller | Lag | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 13 | 3 | ||
| 2 | 10 | 2 | ||
| 3 | 9 | 1 | ||
| 4 | 8 | 0 | ||
| 5 | 7 | 6 | ||
| 6 | 7 | 2 | ||
| 7 | 6 | 2 | ||
| 8 | 6 | 1 | ||
| 9 | 6 | 1 | ||
| 10 | 6 | 1 | ||
| 11 | 6 | 1 | ||
| 12 | 5 | 4 | ||
| 13 | 5 | 3 | ||
| 14 | 5 | 2 | ||
| 15 | 5 | 2 | ||
| 16 | 5 | 0 | ||
| 17 | 4 | 3 | ||
| 18 | 4 | 3 | ||
| 19 | 4 | 3 | ||
| 20 | 4 | 2 | ||
| 21 | 4 | 1 | ||
| 22 | 4 | 1 | ||
| 23 | 4 | 0 | ||
| 24 | 3 | 4 | ||
| 25 | 3 | 4 |
