England

League Two tabell
League Two er Englands fjerde øverste divisjon og den laveste i det…
- 24
- kommende kamper
- Neste kamp
- lør. 14. nov.
- Toppscorer
- Kabongo Tshimanga (10)
Sesongoversikt
League Two er Englands fjerde øverste divisjon og den laveste i det profesjonelle seriesystemet: 24 lag og 46 runder, altså 552 kamper i serien. Forrige sesong vant Bromley med 87 poeng, ett foran Milton Keynes Dons, og Notts County tok den siste opprykksplassen ved å slå Salford City i sluttspillfinalen.
Statistikk og tendenser
Sesong 2026/2027 · 164 kamper spilt
Kamper spilt
164
Mål per kamp
2,68
Over 2,5 mål
47,0 %
Begge lag scorer
57,9 %
Hjemmeseier
47,6 %
Uavgjort
32,9 %
Borteseier
19,5 %
Holdt nullen
24,7 %
Hjørnespark per kamp
9,89
Gule kort per kamp
4,05
Det er spilt 164 kamper i League Two i 2026/2027, med 2,68 mål i gjennomsnitt — et nivå som ligger nær det normale nivået. Over 2,5 mål har gått inn i 47,0 % av kampene.
Begge lag har scoret i 57,9 % av kampene, og i 24,7 % har minst ett lag holdt nullen. De to tallene henger sammen: flere kamper uten baklengsmål betyr færre kamper der begge lag kommer på tavlen.
Resultatene fordeler seg på 47,6 % hjemmeseirer, 32,9 % uavgjorte og 19,5 % borteseirer — altså en tydelig hjemmefordel.
Det blir i gjennomsnitt 9,89 hjørnespark per kamp og 4,05 gule kort per kamp.
Tallene er faktiske frekvenser for kampene som er spilt i sesongen. De beskriver hva som har skjedd — ikke hva som kommer til å skje.
Tabell
| # | Lag | K | S | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 14 | 10 | 1 | 3 | 25 | 15 | +10 | 31 | VVVVV | |
| 2 | 13 | 7 | 5 | 1 | 28 | 18 | +10 | 26 | UVUTV | |
| 3 | 13 | 5 | 7 | 1 | 21 | 12 | +9 | 22 | VTVUU | |
| 4 | 14 | 5 | 7 | 2 | 17 | 17 | 0 | 22 | UTTVV | |
| 5 | 14 | 6 | 3 | 5 | 23 | 25 | -2 | 21 | TVVTT | |
| 6 | 14 | 5 | 5 | 4 | 24 | 18 | +6 | 20 | VVUTT | |
| 7 | 14 | 5 | 5 | 4 | 24 | 21 | +3 | 20 | TTVUU | |
| 8 | 14 | 5 | 5 | 4 | 20 | 19 | +1 | 20 | VTUTV | |
| 9 | 14 | 4 | 7 | 3 | 23 | 17 | +6 | 19 | UVUVU | |
| 10 | 14 | 5 | 4 | 5 | 24 | 21 | +3 | 19 | TVUTU | |
| 11 | 14 | 4 | 7 | 3 | 19 | 17 | +2 | 19 | VUVTU | |
| 12 | 14 | 5 | 4 | 5 | 11 | 9 | +2 | 19 | TVVUV | |
| 13 | 14 | 5 | 4 | 5 | 15 | 17 | -2 | 19 | VUVUT | |
| 14 | 14 | 4 | 6 | 4 | 20 | 17 | +3 | 18 | VTUUV | |
| 15 | 14 | 5 | 3 | 6 | 17 | 22 | -5 | 18 | TUVVT | |
| 16 | 14 | 4 | 5 | 5 | 18 | 18 | 0 | 17 | VTTVU | |
| 17 | 14 | 5 | 1 | 8 | 17 | 23 | -6 | 16 | TUTTT | |
| 18 | 14 | 4 | 3 | 7 | 15 | 19 | -4 | 15 | VTUTV | |
| 19 | 12 | 4 | 3 | 5 | 10 | 14 | -4 | 15 | VTUVV | |
| 20 | 14 | 4 | 3 | 7 | 17 | 26 | -9 | 15 | TTUTU | |
| 21 | 13 | 3 | 5 | 5 | 9 | 10 | -1 | 14 | TUVTV | |
| 22 | 14 | 2 | 6 | 6 | 18 | 25 | -7 | 12 | TUUTT | |
| 23 | 13 | 2 | 6 | 5 | 12 | 19 | -7 | 12 | TTUUT | |
| 24 | 12 | 2 | 3 | 7 | 13 | 21 | -8 | 9 | VUTTU |
Toppscorere
| # | Spiller | Lag | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 10 | 5 | ||
| 2 | 9 | 1 | ||
| 3 | 9 | 0 | ||
| 4 | 8 | 1 | ||
| 5 | 8 | 0 | ||
| 6 | 7 | 1 |
Kamper
Om League Two
Hvert lag møter de 23 andre hjemme og borte fra august til mai. De tre beste rykker direkte opp i League One — én plass mer enn i divisjonene over. Lagene på 4. til 7. plass spiller sluttspill med semifinaler over to kamper og finale på Wembley om den fjerde opprykksplassen. I bunnen rykker de to siste ut av det profesjonelle seriesystemet og ned i National League.
Det er nettopp bunnen som gir divisjonen sin spesielle tyngde. For en klubb i League Two er nedrykk ikke bare et sportslig tilbakeslag, men et fall ut av The Football League, med alt det betyr for økonomien. Forrige sesong endte Barrow sist med 36 poeng og Harrogate Town nest sist med 39.
Toppen var derimot tett. Bromley tok 87 poeng, Milton Keynes Dons 86, Cambridge United 82 og Salford City 81 — fire lag innenfor seks poeng. Sluttspillfinalen 25. mai 2026 endte med seier til Notts County over Salford.
Slik leser du sesongens statistikk
Avsnittet «Statistikk og tendenser» ovenfor viser antall spilte kamper, mål per kamp, hvor ofte det har gått over 2,5 mål, hvor ofte begge lag har scoret, og fordelingen mellom hjemmeseier, uavgjort og borteseier.
- Små tropper merker programmet. 46 runder med kamper midt i uka er tøft for de minste klubbene. Skader og karantener kan endre et lag mer enn i divisjonene over.
- Banene betyr noe. Vær og underlag om vinteren påvirker spillet, og et sesongsnitt blander kamper i august med kamper i januar.
- Tabellen er tett lenge. Med sju plasser som gir en sjanse til opprykk, har mange lag noe å spille for langt ut på våren.
Hva tallene betyr for å lese kampene i League Two
League Two er en divisjon der en norsk leser sjelden har et reelt kunnskapsgrunnlag om lagene, og det er verdt å være ærlig om. Det man kan lese, er lagenes situasjon: hvem kjemper om opprykk, hvem kjemper for å bli i seriesystemet, og hvem har ikke noe igjen å spille for?
Analysene våre forklarer alltid hvorfor. Pengespill hører til underholdning, og i en divisjon med så mange jevne kamper er det mest sannsynlige utfallet langt fra sikkert.
Slik bruker du siden
- Tabellen har hjemme- og bortetall per lag. Følg med på strekene ved plass 3, 7 og 22.
- Toppscorerlisten viser hvor målene kommer fra.
- Kampprogram og resultater finner du på kampsiden, og pågående kamper på livescore.
- Analysene våre ligger samlet under eksperttips.
- Divisjonene over er League One og Championship — alle serier under fotballigaer.
Begreper er forklart i ordlisten.
Ofte stilte spørsmål
Hvem vant League Two i 2025/26?
Bromley med 87 poeng, foran Milton Keynes Dons med 86 og Cambridge United med 82.
Hvor mange lag rykker opp fra League Two?
Fire. De tre beste rykker direkte opp i League One, og vinneren av sluttspillet mellom lagene på 4. til 7. plass tar den siste plassen. I 2025/26 var det Notts County.
Hvor mange lag rykker ned fra League Two?
To lag rykker ned til National League, ut av det profesjonelle seriesystemet.
Tabell
| # | Lag | K | S | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 14 | 10 | 1 | 3 | 25 | 15 | +10 | 31 | VVVVV | |
| 2 | 13 | 7 | 5 | 1 | 28 | 18 | +10 | 26 | UVUTV | |
| 3 | 13 | 5 | 7 | 1 | 21 | 12 | +9 | 22 | VTVUU | |
| 4 | 14 | 5 | 7 | 2 | 17 | 17 | 0 | 22 | UTTVV | |
| 5 | 14 | 6 | 3 | 5 | 23 | 25 | -2 | 21 | TVVTT | |
| 6 | 14 | 5 | 5 | 4 | 24 | 18 | +6 | 20 | VVUTT | |
| 7 | 14 | 5 | 5 | 4 | 24 | 21 | +3 | 20 | TTVUU | |
| 8 | 14 | 5 | 5 | 4 | 20 | 19 | +1 | 20 | VTUTV | |
| 9 | 14 | 4 | 7 | 3 | 23 | 17 | +6 | 19 | UVUVU | |
| 10 | 14 | 5 | 4 | 5 | 24 | 21 | +3 | 19 | TVUTU | |
| 11 | 14 | 4 | 7 | 3 | 19 | 17 | +2 | 19 | VUVTU | |
| 12 | 14 | 5 | 4 | 5 | 11 | 9 | +2 | 19 | TVVUV | |
| 13 | 14 | 5 | 4 | 5 | 15 | 17 | -2 | 19 | VUVUT | |
| 14 | 14 | 4 | 6 | 4 | 20 | 17 | +3 | 18 | VTUUV | |
| 15 | 14 | 5 | 3 | 6 | 17 | 22 | -5 | 18 | TUVVT | |
| 16 | 14 | 4 | 5 | 5 | 18 | 18 | 0 | 17 | VTTVU | |
| 17 | 14 | 5 | 1 | 8 | 17 | 23 | -6 | 16 | TUTTT | |
| 18 | 14 | 4 | 3 | 7 | 15 | 19 | -4 | 15 | VTUTV | |
| 19 | 12 | 4 | 3 | 5 | 10 | 14 | -4 | 15 | VTUVV | |
| 20 | 14 | 4 | 3 | 7 | 17 | 26 | -9 | 15 | TTUTU | |
| 21 | 13 | 3 | 5 | 5 | 9 | 10 | -1 | 14 | TUVTV | |
| 22 | 14 | 2 | 6 | 6 | 18 | 25 | -7 | 12 | TUUTT | |
| 23 | 13 | 2 | 6 | 5 | 12 | 19 | -7 | 12 | TTUUT | |
| 24 | 12 | 2 | 3 | 7 | 13 | 21 | -8 | 9 | VUTTU |
Kamper
Resultater
Toppscorere
| # | Spiller | Lag | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 10 | 5 | ||
| 2 | 9 | 1 | ||
| 3 | 9 | 0 | ||
| 4 | 8 | 1 | ||
| 5 | 8 | 0 | ||
| 6 | 7 | 1 | ||
| 7 | 6 | 4 | ||
| 8 | 6 | 3 | ||
| 9 | 6 | 1 | ||
| 10 | 6 | 1 | ||
| 11 | 5 | 4 | ||
| 12 | 5 | 2 | ||
| 13 | 5 | 2 | ||
| 14 | 5 | 1 | ||
| 15 | 5 | 1 | ||
| 16 | 5 | 1 | ||
| 17 | 5 | 0 | ||
| 18 | 5 | 0 | ||
| 19 | 5 | 0 | ||
| 20 | 4 | 4 | ||
| 21 | 4 | 4 | ||
| 22 | 4 | 2 | ||
| 23 | 4 | 2 | ||
| 24 | 4 | 2 | ||
| 25 | 4 | 2 |
